ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Eπτά πόλεις μάρνανται σοφήν διά ρίζαν Ομήρου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ham

moderator
moderator
Πολύς λόγος γίνεται τελευταία για τα κέρδη του Ομήρου απόγονου. Έτσι λοιπόν συνηρμικά,σκέφτηκα να ανοίξω μια συζήτηση για τον επικό μας ποιητή. Όμως,ποιος είναι τελικά ο Όμηρος; Ήταν υπαρκτό ή μυθικό πρόσωπο;Από που ήταν η καταγωγή του; Ήταν όντως τυφλός όπως λέει η παράδοση; Έχει γράψει πράγματι και την Ιλιάδα και την Οδύσσεια;

http://polygono.sosforum.net

Ομήρου Απόγονος

οκτάγωνο
οκτάγωνο
Διάβασε εδώ.
Να σου πώ λίγο.Η λέξη <<μύθος>> είναι ίδια με την λέξη <<παραμυθι>>?Είναι γνωστό ότι οι αρχαίοι Έλληνες αλλά μιλάμε για τα πολύ αρχαία χρόνια ότι γράφαν τελειώς μεταφορικά τα πράματα και έτσι μετατράπηκαν σε αυτό που λέμε <<μύθο>>.Δεν θυμάμαι αρχαιο συγγραφέα να σου έλεγα κάτι όμως θα το βρώ και θα το πώ....
Η καταγωγή του ήταν ιωνική.Τώρα από που συγκεκρημένα δεν το γνωρίζουμε.Μπορεί να ήταν από Σμύρνη,μπορεί από καππαδοκία ή εγώ δεν ξέρω πού.
Αν ήταν τυφλός ή όχι τί σημασία έχει?Τον εμπόδισε σε τπτ να γράψει τα έπη?
Όσον αφορά την Ιλιάδα και την Οδύσσεια...γτ να μην τα έχει γράψει?Άλλωστε κατα πολλούς αυτά τα έργα είναι και πραγματική ιστορία σε μορφή μύθου....

(παρεπιπτόντως το nickname μου το διάλεξα γιάυτόν ακριβώς τον λόγο...την ιωνική μου καταγωγή.)

Επισκέπτ

Επισκέπτης
Ομήρου Απόγονος έγραψε:Διάβασε εδώ.
Να σου πώ λίγο.Η λέξη <<μύθος>> είναι ίδια με την λέξη <<παραμυθι>>?Είναι γνωστό ότι οι αρχαίοι Έλληνες αλλά μιλάμε για τα πολύ αρχαία χρόνια ότι γράφαν τελειώς μεταφορικά τα πράματα και έτσι μετατράπηκαν σε αυτό που λέμε <<μύθο>>.Δεν θυμάμαι αρχαιο συγγραφέα να σου έλεγα κάτι όμως θα το βρώ και θα το πώ....
Η καταγωγή του ήταν ιωνική.Τώρα από που συγκεκρημένα δεν το γνωρίζουμε.Μπορεί να ήταν από Σμύρνη,μπορεί από καππαδοκία ή εγώ δεν ξέρω πού.
Αν ήταν τυφλός ή όχι τί σημασία έχει?Τον εμπόδισε σε τπτ να γράψει τα έπη?
Όσον αφορά την Ιλιάδα και την Οδύσσεια...γτ να μην τα έχει γράψει?Άλλωστε κατα πολλούς αυτά τα έργα είναι και πραγματική ιστορία σε μορφή μύθου....

(παρεπιπτόντως το nickname μου το διάλεξα γιάυτόν ακριβώς τον λόγο...την ιωνική μου καταγωγή.)

Καλα αν ψαχνουμε γενεολογιες κατι αιωνων και εγω ειμαι απογονος του Ιβαν του Τρομερου
Επισης μυθος στα αρχαια σημενει διηγηση-οχι απαραιτητα αληθινη η φανταστικη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης