ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Φονική πτώση γέφυρας 720 μέτρων στην Ινδονησία

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

ham

moderator
moderator
Πέντε άνθρωποι σκοτώθηκαν όταν κατέρρευσε κρεμαστή γέφυρα στο Βόρνεο της Ινδονησίας, ανακοίνωσε η Εθνική Υπηρεσία Αντιμετώπισης Καταστροφών.

Τριάντα εννιά άνθρωποι τραυματίστηκαν όταν η γέφυρα, στον ποταμό Μαχακάμ τον μεγαλύτερο του Βόρνεο, κατέρρευσε τη στιγμή που αρκετά αυτοκίνητα και μοτοσικλέτες την διέσχιζαν.

Συνεργεία διάσωσης ερευνούν τον ποταμό και τις όχθες. Μέχρι στιγμής έξι άνθρωποι αγνοούνται.

Η γέφυρα μήκους 720 μέτρων που είχε σχεδιαστεί σύμφωνα με την γέφυρα Γκόλντεν Γκέιτ του Σαν Φρανσίσκο ένωνε δύο περιοχές με μεγάλα ανθρακωρυχεία.

Εκπρόσωπος της υπηρεσίας τόνισε πως στην ηλικίας δέκα ετών γέφυρα γίνονταν επισκευές, αλλά η κυκλοφορία σε αυτήν δεν είχε απαγορευτεί.

[youtube] http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=kRii5dvUdlE [/youtube]

Εμένα έχει ένα γιοφυράκι έξω από το σπίτι μου και πέρυσι όσοι το διασχίζαμε παίρναμε μεγάλο ρίσκο. Ήταν ξύλινο και είχε σαπίσει από τα χρόνια, κόντευε να πέσει και σα να μην έφτανε αυτό παιρνούσαν και με τα μηχανάκια από πάνω. Μετά είχαν βάλει νεροσωλήνες να το συγκρατούν αλλά πού! Τα πήρε όλα ο αέρας και τα σήκωσε. Τελικά έβαλαν ένα καινούριο "σιδερένιο".

gman έγραψε:Εμένα έχει ένα γιοφυράκι έξω από το σπίτι μου και πέρυσι όσοι το διασχίζαμε παίρναμε μεγάλο ρίσκο. Ήταν ξύλινο και είχε σαπίσει από τα χρόνια, κόντευε να πέσει και σα να μην έφτανε αυτό παιρνούσαν και με τα μηχανάκια από πάνω. Μετά είχαν βάλει νεροσωλήνες να το συγκρατούν αλλά πού! Τα πήρε όλα ο αέρας και τα σήκωσε. Τελικά έβαλαν ένα καινούριο "σιδερένιο".

Καλορίζικο το καινούργιο γεφύρι!

Τι καλορίζικο ρε; Εδώ και 1.5 χρόνο το έχουν βάλει. Τώρα κοντεύει να διαλυθεί κι αυτό. Προχειροδουλειά ήταν...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης