ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Next

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

gman

designer
designer
Οι απόψεις διίστανται. Τι πιστεύετε ότι έγινε τελικά; Πάτησε ο άνθρωπος το φεγγάρι ή οι Αμερικάνοι μας κοροϊδεύουν όλους;

xstyl

administrator
administrator
το ερωτημα ειναι γενικο? γιατι αν ειναι γενικο, εγω πιστευω οτι πατησε ο ανθρωπος στο φεγγαρι. αν το ερωτημα ειναι αν ο πρωτος ανθρωπος ηταν αμερικανος, τοτε ναι. δεν ξερω. αλλα προσωπικα πιστευω οτι το βιντεο το οποιο εδειχνε τον Amstrong να παταει στη σεληνη ηταν σκηνοθετιμενο. εχω δει κανα δυο ντοκιμαντερ που σχεδον με εχουν πεισει οτι ο Amstrong δεν πατησε στο φεγγαρι...
επισης εχω ακουσει οτι καποτε ενας δημοσιογραφος πηγε με καμερες σε σπιτια των ανθρωπων που ειχαν εμπλακει σε εκεινη την αποστολη και τους ρωτουσε και απαντουσαν οτι εγινε κανονικα και τετοια πραγματα. και τοτε ξαφνικα ο δημοσιογραφος αυτος βγαζει την αγια γραφη και τους βαζει να ορκιστουν. και τοτε τον εδιωξαν. αυτο αν ειναι αληθηνο ισως δεν λεει και πολλα... γιατι για οποιοδηποτε λογο μπορει να μην θελαν να ορκιστουν.... αλλα ηθελα να το γραψω για να βγαλετε και σεις τα δικα σας συμπερασματα.

gman

designer
designer
Ναι, γενικό είναι το ερώτημα.

Eγώ νομίζω ότι ακόμα κανένας γήινος δεν έχει καταφέρει να πατήσει το πόδι του σε κάποιο άλλο ουράνιο σώμα πλην της Γης. Πιστεύω ότι ακόμα και σήμερα, δεν υπάρχει η κατάλληλη τεχνολογία ώστε να επιτευχθεί κάτι τέτοιο. Πόσο μάλλον τότε...

xstyl

administrator
administrator
γιατι πιστευεις δεν υπαρχει??? τι ειναι αυτο δηλαδη που λειπει απο την τεχνολογια?

gman

designer
designer
Θα σου πω το πιο απλό που σκέφτομαι να μου πεις τη γνώμη σου.

Έστω ότι έχουμε ένα διαστημόπλοιο επανδρωμένο για μια αποστολή στη Σελήνη. Δεδομένου ότι μεταφέρει αστροναύτες, η ασφάλεια είναι το πρώτο μέλημα όλων. Για να γίνει λοιπόν η απογείωση και η προσγείωση χρειάζονται ολόκληρες εκτάσεις με εγκαταστάσεις κλπ για να είναι ασφαλείς οι αστροναύτες. Στην προσελήνωση και την αποσελήνωση όμως τι γίνεται; Υπάρχουν τέτοιες εγκαταστάσεις στη Σελήνη ή το αφήνουν στο πάρκινγκ; Και αν το διαστημόπλοιο καταφέρνει να προσεληνωθεί και να αποσεληνωθεί χωρίς την ύπαρξη βοηθημάτων, εδώ πέρα γιατί κάθονται και ξοδεύουν τόσα χρήματα για εγκαταστάσεις αφού μπορούν χωρίς αυτές;

xstyl

administrator
administrator
καλο επιχειρημα. δεν το χα σκεφτει αυτο. αλλα νομιζω οτι δεν χρειαζεται τρελη τεχνολογια για κατι τετοιο. θεωρω οτι κατι τετοιο ειναι πολυ ευκολο να γινει. σκεψου οτι εχουμε μια τεχνολογια που ολα λειτουργουν ρομποτικα. οποτε ποσο δισκολο ειναι να φτιαχτει μια βαση. ισως απο αποψη χρηματων να ειναι δισκολο.... που ουτε και αυτο μου φανταζει δισκολο. κατα τη γνωμη μου παντα!!!

gman

designer
designer
Αν αποφασίσουν σήμερα να φτιάξουν αυτή τη βάση, θα είναι έτοιμη σε μερικές δεκαετίες. Οπότε και να θέλουμε τώρα δε μπορούμε να πάμε.
Άσε που μέχρι τώρα δεν υπάρχει όχι βάση, αλλά ούτε το παραμικρό. Επομένως πιστεύω ότι κανένας δεν έχει πατήσει το πόδι του ούτε εκεί, ούτε πουθενά αλλού στο διάστημα.
Εσύ πιστεύεις ότι πήγε κάποιος τελικά και πότε;

xstyl

administrator
administrator
δεκαετιες? τι λες ρε? ποσο δισκολο ειναι? το ποιος πηγε, για ποιο λογο πηγε και ποτε, αυτο δεν το γνωριζω. δηλαδη πρεπει να υπαρχει και ενας λογος να στειλουν καποιον εκει πανω. παντως αυτο που λες για την βαση, δεν το βρισκω καθολου δισκολο και καθολου χρονοβορο.

βασικα για μενα δεν ειναι επιστημονικο επιτευγμα να πατησει καποιος στο φεγγαρι. ή μαλλον οχι τοσο σημαντικο επιτευγμα. θεωρω οτι υπαρχουν πιο σημαντικα πραγματα απο το αν ενας Ρωσος ή ενας Αμερικανος ή ενας σαουδαραβας περπατησε εκει περα.

α και τι εννοεις, ουτε το παραμικρο?

gman

designer
designer
xstyl έγραψε:δεκαετιες? τι λες ρε? ποσο δισκολο ειναι?
Πάρα πολύ. Θα πρέπει να φτιάξουν ολόκληρη ομάδα από ρομπότ και να τα προγραμματίσουν γι' αυτό το σκοπό. Μετά θα πρέπει να προσθέσεις και την αστοχία υλικού γιατί δεν θα πάνε όλα τέλεια. Και σκέψου ότι ακόμα ούτε στις μακέτες δεν είναι. Εδώ για μια μη επανδωμένη αποστολή στον Άρη το συζητούσαν τόσα χρόνια και τελικά έστειλαν ένα ρομποτάκι (λένε βέβαια)

xstyl έγραψε:το ποιος πηγε, για ποιο λογο πηγε και ποτε, αυτο δεν το γνωριζω.
Σε ρώτησα αν ξέρεις κάτι ή τι πιστεύεις επειδή πριν είπες ότι νομίζεις ότι τελικά ο άνθρωπος έχει πάει στη Σελήνη.

xstyl έγραψε:α και τι εννοεις, ουτε το παραμικρο?
Εννοώ ότι δεν υπάρχει το παραμικρό που να διευκολύνει μια ανθρώπινη αποστολή εκεί.

sun

V.I.P Member
V.I.P Member
και τότε γιατί δημιουργήσαν όλη αυτήν την ιστορία ότι πάτησαν στην σελήνη -έστω δλδ ότι δεν πήγαν- ? για να χαίρονται οι αμερικάνοι?

xstyl

administrator
administrator
το να στειλουν ρομποτακι δεν ειναι καθολου δισκολο. το δισκολο ειναι να στειλουν ανθρωπο μαζι με το ρομποτακι. εσυ αυτο που θεωρεις δισκολο, εγω το θεωρω τετριμενο. εδω ολοκληρο διαστημικο σταθμο εχουν φτιαξει. βασικα δεν προκειτε να βγαλουμε ακρη. γιατι εγω πιστευω οτι δεν ειναι δισκολο να φτιαχτει βαση, ενω εσυ σχεδον ακατορθωτο τη σημερινη εποχη, χωρις να μπορω να σου δωσω ενα καλο επιχειρημα και χωρις να με πειθει το δικο σου.

την ιστορια αυτη την εφτιαξαν, γιατι ειχαν ανταγωνιστες την ρωσια. και παντα προσπαθουσε ο ενας να ξεπερασει τον αλλον. ο πρωτος ανθρωπος που πηγε στο διαστημα ηταν ρωσος. ετσι οι αμερικανοι σκοινοθετησαν ωστε ο πρωτος που θα πατησει στο φεγγαρι θα ειναι αμερικανος. ο ενας προσπαθουσε να ξεπερασει τον αλλον στη τεχνολογια

gman

designer
designer
xstyl έγραψε:το να στειλουν ρομποτακι δεν ειναι καθολου δισκολο. το δισκολο ειναι να στειλουν ανθρωπο μαζι με το ρομποτακι. εσυ αυτο που θεωρεις δισκολο, εγω το θεωρω τετριμενο. εδω ολοκληρο διαστημικο σταθμο εχουν φτιαξει. βασικα δεν προκειτε να βγαλουμε ακρη. γιατι εγω πιστευω οτι δεν ειναι δισκολο να φτιαχτει βαση, ενω εσυ σχεδον ακατορθωτο τη σημερινη εποχη, χωρις να μπορω να σου δωσω ενα καλο επιχειρημα και χωρις να με πειθει το δικο σου.

Δεν λέω αυτό. Δεν λέω ότι είναι ακατόρθωτο, αλλά ότι είναι δύσκολο και χρονοβόρο. Τον διαστημικό σταθμό δηλαδή τον έφτιαξαν έτσι απλά; Δεν χρειάστηκε χρόνο; Αν το να φτιάξεις ρομποτάκια με σκοπό την αποστολή τους στο διάστημα είναι τετριμένο τότε γιατί η αποστολή στον Άρη έκανε τόσα χρόνια να πραγματοποιηθεί και γιατί υπήρξαν αποτυχημένες απόπειρες; και γιατί είναι δύσκολο να πάει ο άνθρωπος μαζί με τα ρομποτάκια; θα τον φάνε;

xstyl

administrator
administrator
(γιαυτο ειπα σχεδον ακατορθωτο και οχι ακατορθωτο. χρονοβορο, δεν θα κολησουμε εκει)
τι τοσα χρονια να πραγματοποιηθει ρε συ? το 1975 εγινε η προσεδαφιση στον αρη. (την χρονολογια δεν την θυμαμαι απεξω, το γκουγκλαρα μην το παιζω και τοσο γνωστης lol! lol! ). σκεψου τι τεχνολογια ειχαν τοτε.... ειναι δισκολο να στειλουν τον ανθρωπο μαζι με το ρομποτακι εννοωντας οτι ειναι δισκολο για την ασφαλια του ανθρωπου. ενω το ρομποτακι και να χαλαει, στα @ρχιδι@ μας....

sun

V.I.P Member
V.I.P Member
gman έγραψε: και γιατί είναι δύσκολο να πάει ο άνθρωπος μαζί με τα ρομποτάκια; θα τον φάνε;

χαχαχαχ..κουλάτο!! χαχαχ...θα τον φάνε..ότι να ναι!!!
lol!

xstyl

administrator
administrator
ναι ειναι ειδικα ρομποτακια. μασανε ανθρωπους. χαχαχα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 4]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης