ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Λουκουμάς και Φλυτζάνι: Τοπολογικά ισοδύναμα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

xstyl

administrator
administrator
What is a topologist? Someone who cannot distinguish between a doughnut and a coffee cup.

δεν ειναι εμφανες οτι ειναι τοπολογικα ισοδυναμα?

sun

V.I.P Member
V.I.P Member
μην ρωτάς εμένα...
tongue

xstyl

administrator
administrator
δεν το βλεπεις?

sun

V.I.P Member
V.I.P Member
εμ....νομίζω πως όχι! δν ξέρω... tongue

xstyl

administrator
administrator
να η απαντηση!!!!

sun

V.I.P Member
V.I.P Member
κουλάτο!!! tongue Basketball

xstyl

administrator
administrator
δεν το περιμενες. ε?

sun

V.I.P Member
V.I.P Member
τσου... tongue !

ham

moderator
moderator
xstyl έγραψε:What is a topologist? Someone who cannot distinguish between a doughnut and a coffee cup.

δεν ειναι εμφανες οτι ειναι τοπολογικα ισοδυναμα?

Τι εννοείς xstyl? Μπορείς να το κάνεις πιο λιανά; Είδα και το βίντεο με την απάντηση αλλά δεν το επιασα!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την ham στις 4/10/2011, 03:55, 1 φορά

http://polygono.sosforum.net

xstyl

administrator
administrator
αν θεωρησουμε το φλιτζανι σαν γεωμετρικο σχημα, τοτε εχει τις ιδιες ιδιοτητες με τον τωρο.
Στην τοπολογια μπορουμε να παρουμε ενα σχημα και να το τεντωσουμε ή να το συρικνωσουμε. δεν επιτρέπετε να το κοψουμε. με βαση αυτες τις δυο ενεργειες που μας επιτρεπονται μπορουμε να μεταβούμε απο το ενα σχημα στο αλλο χωρις να χαθουν οι ιδιοτητες τους. αν το φλιτζανι δεν ειχε χερουλι, τοτε θα μπορουσαμε να το συρικνωσουμε σε ένα σημειο. το σημειο δεν ειναι ισοδυναμο με τον τωρο.

επειδη ειμαι σιγουρος οτι εχεις αποριες με τις οποιες προκειτε να αντικρουσεις καποια πραγματα που εγραψα, θα στο εξηγησω απο κοντα καλυτερα ωστε να καταλαβεις τι παιζει. απο δω ειναι λιγο δισκολο.

ham

moderator
moderator
xstyl έγραψε:αν θεωρησουμε το φλιτζανι σαν γεωμετρικο σχημα, τοτε εχει τις ιδιες ιδιοτητες με τον τωρο.
Στην τοπολογια μπορουμε να παρουμε ενα σχημα και να το τεντωσουμε ή να το συρικνωσουμε. δεν επιτρέπετε να το κοψουμε. με βαση αυτες τις δυο ενεργειες που μας επιτρεπονται μπορουμε να μεταβούμε απο το ενα σχημα στο αλλο χωρις να χαθουν οι ιδιοτητες τους. αν το φλιτζανι δεν ειχε χερουλι, τοτε θα μπορουσαμε να το συρικνωσουμε σε ένα σημειο. το σημειο δεν ειναι ισοδυναμο με τον τωρο.

επειδη ειμαι σιγουρος οτι εχεις αποριες με τις οποιες προκειτε να αντικρουσεις καποια πραγματα που εγραψα, θα στο εξηγησω απο κοντα καλυτερα ωστε να καταλαβεις τι παιζει. απο δω ειναι λιγο δισκολο.

Πάνω κάτω κάτι κατάλαβα!

http://polygono.sosforum.net

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης