ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Ζώα και άνθρωπος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1 Ζώα και άνθρωπος Την / Το 19/11/2008, 12:48

ham

moderator
moderator
Εδώ θα συζητάμε για τις σχέσεις ζώων και ανθρώπων.
Π.χ.
Α).Κατοικίδια ζώα.Πώς πρέπει να τα μεταχειρίζεται ένας άνθρωπος,ποιό είναι το σωστό περιβάλλον για αυτά,εμπόριο ζώων και συνθήκες διαβίωσης και διακίνησης στα pet shop κ.α.
Β).Κτηνοτροφία και εκμετάλλευση ζώων π.χ.για τροφή ή για το δέρμα τους.
Γ).Άγρια ζώα-κυνήγι-είδη υπό εξαφάνιση
Δ).Πειραματόζωα
Και γενικά,οτιδήποτε έχει να κάνει με την πανίδα του πλανήτη.

*Η συζήτηση για τις συνθήκες των κατοικιδίων ζώων έχει ήδη ανοίξει στον καφέ και στο αγαπημένο κατοικίδιο και πιθανώς να μεταφερθεί εδώ το σχετικό μέρος της.

http://polygono.sosforum.net

2 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 13/1/2009, 13:59

Επισκέπτ

Επισκέπτης
Ο πατερας μου λεει οτι οι πραγματικοι ζωοφιλοι ειναι αυτοι που ταϊζουν τα αδεσποτα στον δρομο.Βλεπωντας πολλους να ταλαιπορουν ζωα στα σπιτια τους κοντευω να συμμεριστω την αποψη του. Ενω μ αρεσουν ολα τα ζωα παντως, δεν θα μπορουσα να εχω σπιτι-ισως καποιο γατακι για συντροφια!!

3 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 14/1/2009, 11:46

xstyl

administrator
administrator
εγω στην αθηνα εχω ενα πουλη, συγγεκριμενα λουγαρο, το οποιο το φροντηζει η οικογενεια και ετσι. αυτο ειναι κακο??? φυλακιζω ενα ζωο???

4 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 15/1/2009, 08:27

Επισκέπτ

Επισκέπτης
xstyl έγραψε:εγω στην αθηνα εχω ενα πουλη, συγγεκριμενα λουγαρο, το οποιο το φροντηζει η οικογενεια και ετσι. αυτο ειναι κακο??? φυλακιζω ενα ζωο???

πουλί εννοείς,ε??προσωπικά πιστεύω ότι τα πουλιά στα κλουβιά είναι κυριολεκτικά φυλακισμένα...δεν γίνεται να περιορίσεις ένα ζώο περισσότερο από ένα πουλί που του κόβεις κυριολεκτικά το χάρισμα να πετάξει...

5 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 16/7/2009, 05:13

Cristinaki

τρίγωνο
τρίγωνο
kurie mpaner???eseis teleutea apoktisate k kamia dekaria xamsterakia!!!xixixi!!k epete k sinexeia!!!alla gia to pouli ontos einai fylaki sto kloubi....an k dn mporeis na kaneis kati gt to afiseis eleu8ero dn 8a 3erei na peta3ei k 8a pe8anei....to exw pa8ei arketes fores auto me papagalakia...opote kala kaneis k to frontizeis!!!!!!!! I love you

6 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 17/7/2009, 03:42

xstyl

administrator
administrator
εχω εναν ξαδερφο που ειχε παρει στη γυναικα του παπαγαλακι και αυτη μετα απο λιγο καιρο του ανοιξε το κλουβι και το παπαγαλακι πηγαινε μεσα εξω... ηταν ελευθερο και συγχρονως το ταιζε... γαματο???

7 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 17/7/2009, 03:50

Cristinaki

τρίγωνο
τρίγωνο
Ναι αυτο ειναι το ιδανικοτερο.....αν βεβαια δεν καραδοκουν γατουλες!Οι οποιες ειναι παντα σε ετιμοτιτα για να τα αρπαξουν τα κα'ιμενα τα πουλακια Crying or Very sad

8 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 18/7/2009, 15:39

ham

moderator
moderator
Και εγώ μια φορά είδα τη γάτα μου να κυνηγάει ένα πουλί,ευτυχώς που την πρόλαβα πριν το ξεπουπουλιάσει!

http://polygono.sosforum.net

9 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 19/7/2009, 03:44

Cristinaki

τρίγωνο
τρίγωνο
Ευτιχως ειχε αγιο το κακομοιρο το πουλακι!!!Εγω δυστυχως οταν τις περνω χαμπαρι εινα πια πολυ αργα......τα εχουν ηδη πιασει Sad Δεν εχουν αφισει φωλια για φωλια στα δεντρα Sad Τρωνε τα κακομοιρα τα πουλακια κ για ποντικια δεν τους κεγετε καρφακι!!!Βλεπετε στις μερες μας μεχρι κ οι γατες ειναι επιλεκτικες στο φαγητο!!!!!

10 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 19/7/2009, 04:10

xstyl

administrator
administrator
σκεψου σε τι εποχη ζουμε..... που θα παει αυτη η κατασταση...

11 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 19/7/2009, 04:29

Cristinaki

τρίγωνο
τρίγωνο
Ευτιχως να λες που δεν τρωνε ποντικια γιατι δεν θα ειχα τι να κανω τα χαμστερ!Προχθες η γατα μ καθοταν κ μιριζε τα ποντικακια...κ λεω....ωχ ταρα θα τα φαει!Κ αυτη με περιφρονιτικο υφος τους γυριζει την πλατη κ παει κ πεινει το ζεστο της γαλατακι που μολις της ειχα δωσει!!!! Laughing

12 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 19/7/2009, 15:39

Επισκέπτ

Επισκέπτης
Αυτή η γάτα έχει χάσει τελείως το ένστικτο το φονικό του αιλουροειδούς!!!καναπεδόγατος...τσ-τσ-τσ!!!

13 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 20/7/2009, 04:11

Cristinaki

τρίγωνο
τρίγωνο
Ναι το εχει χασει εδω και παααρα πολλα χρονια!!!!!!!!! Wink

14 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 7/9/2009, 05:03

Cristinaki

τρίγωνο
τρίγωνο
Η γατα μου ειναι περιπου 12 χρονων κ μολις χθες γεννησε 3 γατακια.... μα καλα.... μεχρι ποτε εχουν σεξουαλικες ορμες αυτα τα ζωα??? Wink ????εχω βαρεθει να ακουω νιαουρισματα, που προερχονται απο τις σεξουαλικες της επαφες Laughing κανει ο,τι κανει δηλαδη η γρια γατα.... φωναζει κ απο πανω Laughing

15 Απ: Ζώα και άνθρωπος Την / Το 5/9/2011, 07:41

ΜΥΓΑΣ

γωνία
γωνία
xstyl έγραψε:εχω εναν ξαδερφο που ειχε παρει στη γυναικα του παπαγαλακι και αυτη μετα απο λιγο καιρο του ανοιξε το κλουβι και το παπαγαλακι πηγαινε μεσα εξω... ηταν ελευθερο και συγχρονως το ταιζε... γαματο???

ναι και εγω ετσι εχω το καναρινι μου μλισ το φοναζω ερχαιτε και καθεται στο χερι μου
cheers

Sir_speaker1

πεντάγωνο
πεντάγωνο
Όπως και να το κάνουμε κάποια πράγματα έχουν μπει στην ζωή μας, ο άνθρωπος δεν μπορεί χωρίς κρέας αρά κατ'επέκταση δολοφονία ζώου, βέβαια καλό θα ήταν να μην υπάρχει τέτοια υπερκατανάλωση έτσι ώστε να έχουμε λιγότερες σφαγές ζώων. Όσον αφορά το θέμα με την κατασκευή ρούχων από το δέρμα των ζώων με βρίσκει αντίθετο κυρίως στις περιπτώσεις γουνών από ζώα υπό εξαφάνιση. Εν κατακλείδι όλα χρειάζονται μέτρο, γιατί να τρώμε κάθε μέρα κρέας, γιατί πρέπει να υπάρχουν στην ντουλάπα μας 5 γούνες και όχι μία.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης