ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Τα μεγάλα ερώτηματα της επιστήμης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Ομήρου Απόγονος

οκτάγωνο
οκτάγωνο
Το σύμπαν...Μεγάλο χωρίς αρχή και τέλος...Πώς μπορεί να το διατυπώσει αυτό ο ανθρώπινος νούς?Κι αν τελειώνει κάπου αυτό το τελείωμα τί είναι?Και τι κρύβεται πίσω από εκεί?Πώς δημιουργήθηκε το σύμπαν?Πως δημιουργήθηκαν οι πλανήτες τα άστρα κτλ?
Πώς δημιουργήθηκε η ζωή (ανθρώπινη,ζωική,φυτική) στην γή?Πώς δημιουργήθηκαν οι άξονες που στριφογυρίζονται οι πλανήτες στον γαλαξία?
Γιατί υπάρχουμε?Γιατί ζούμε και μετά πεθαίνουμε?
Μέχρι που μπορεί να φτάσει η τεχνολογία?
Υπάρχει θεός?Πως δημιουργήθηκε ο θεός?Ή πως γίνεται να υπήρχε και να είναι αγέννητος?Και αν δημιουργήθηκε από κάποιον αυτός ο κάποιος ποιος είναι και πως δημιουργήθηκε κτλ κτλ?
Να ζεί κανείς ή να μη ζεί?

Επισκέπτ

Επισκέπτης
Σορυ αλλα αυτα ειναι φιλοσοφια

xstyl

administrator
administrator
υπαρχει σχεση ομως επιστημη φιλοσοφια, το εχουμε συζητησει και σε αλλο τοπικ

Ομήρου Απόγονος

οκτάγωνο
οκτάγωνο
xstyl έγραψε:υπαρχει σχεση ομως επιστημη φιλοσοφια, το εχουμε συζητησει και σε αλλο τοπικ
Ναι και θυμάμαι πως ο τσάρος είχε πεί κάτι σχετικό...
Anyway μην σπαμάρετε... Very Happy

Επισκέπτ

Επισκέπτης
xstyl έγραψε:υπαρχει σχεση ομως επιστημη φιλοσοφια, το εχουμε συζητησει και σε αλλο τοπικ
Κοιτα,δεν αρνουμε την σχεση μεταξυ επιστημης και φιλοσοφιας-αλλα υπεθετα οτι ο ΟμηρουΑπογονος ειχε καποιες αντιρρησεις: Ετσι μ φανηκε περιεργο που συσχετιζει τα ερωτηματα τους!

xstyl

administrator
administrator
car6 έγραψε:Κοιτα,δεν αρνουμε την σχεση μεταξυ επιστημης και φιλοσοφιας-αλλα υπεθετα οτι ο ΟμηρουΑπογονος ειχε καποιες αντιρρησεις: Ετσι μ φανηκε περιεργο που συσχετιζει τα ερωτηματα τους!
α δν ξερω.
τεσπα
ερωτησεις που εχουν να κανουν με συμπαν και τεχνολογια, μπορουν να απαντηθουν. θεωριτικη φυσικη ασχολιτε με το συμπαν και την κοσμολογια. και εχει φτασει σε ενα επιπεδο στη θεωρια των χορδων. σχετικα ομως με τον θεο, δν νομιζω να μπορεσει ποτε κανεις να απαντησει αυτο το ερωτημα...

Ομήρου Απόγονος

οκτάγωνο
οκτάγωνο
Σχετικά με τον θεό ναι.Είναι κάτι που ξεπερνά την επιστήμη και μόνο με φιλοσοφία θα μπορούσαμε ίσως να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα.

ham

moderator
moderator
Ομήρου Απόγονος έγραψε:Σχετικά με τον θεό ναι.Είναι κάτι που ξεπερνά την επιστήμη και μόνο με φιλοσοφία θα μπορούσαμε ίσως να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα.

Η άποψή μου είναι ότι δεν είναι κάτι υπερφυσικό και δεν χρειάζεται ούτε καν επιστήμη για να λυθεί,μόνο μια απλή (προ)ιστορική αναδρομή και λίγο φιλοσοφία. Η έννοια του θεού υπήρξε από τη στιγμή που ο άνθρωπος οργανώθηκε σε κοινωνίες. Αρχικά ο θεός επινοήθηκε λόγω της άγνοιας των ανθρώπων για να καλύψει το κενό της τότε ακόμα ανύπαρκτης επιστήμης,π.χ. Όταν έπεφτε ένας κεραυνός φυσικά οι πρωτόγονοι δεν ήξεραν από τι προκύπτει αυτό το φαινόμενο,και έτσι εύκολα το απέδιδαν σε μια ανώτερη δύναμη που ονομάστηκε θεός. Όλο και περισσότερα φαινόμενα και καταστάσεις ταυτίστηκαν με τον θεό,και έτσι σιγά σιγά δημιουργήθηκαν ολόκληρες φιλοσοφίες γύρω από τον θεό,δηλαδή θρησκείες(Σχεδόν πάντα αντικρουόμενες μεταξύ τους). Καθώς προχωρούσε η οργάνωση των ανθρώπων σε κοινωνίες,κάποιοι δημαγωγοί φυλών και εθνοτήτων διέδωσαν και εγκαθίδρυσαν τις θρησκείες με σκοπό τον αποπροσανατολισμό, τη δημαγώγηση και τη χειραγώγηση του κόσμου για διάφορα συμφέροντα. Καθώς προχωρούσε η ιστορία,οι περισσότεροι λαοί εξελίσονταν από φυλές σε κρατίδια,σε αυτοκρατορίες, και αργότερα σε εθνότητες και κράτη,δυστυχώς με τον σπόρο των θρησκειών βαθιά ριζωμένο μέσα τους. Αυτό προκάλεσε βαθιά ρίγματα,έντονες τριβές,έριδες και πολέμους μεταξύ των λαών στο όνομα του θεού και των θρησκειών. Σήμερα,παρ'ότι δεν έχουν εξαλειφθεί οι θρησκευτικές διαφορές αν και έχουν γεφυρωθεί σε σχέση με το παρελθόν,η επιστήμη πλέον εξηγεί τα φαινόμενα που κάποτα εξηγούνταν από τις θρησκείες,και τα διάφορα ευαγγέλια των θρησκειών(π.χ. κοράνι)αρχίζουν να αναιρούνται. Δυστυχώς δεν έχουμε φτάσει στην πλήρη εξάλειψη των θρησκευτικών διαφορών,λόγω των καταλοίπων του παρελθόντος που δημιουργούν αίσθημα φόβου και ανασφάλειας στο δρόμο προς την παραδοχή της αλήθειας και την εξάλειψη της απάτης των θρησκειών και κατ'επέκταση του θεού.Εύλογα μπορεί να αναρωτηθεί κάποιος,αφού δεν υπάρχει θεός,πως δημιουργήθηκε ο κόσμος; Φυσικά και δεν το ξέρουμε,γιατί δεν έχουμε,ακόμα τουλάχιστον,τη γνώση. Όμως,δε σημαίνει ότι πρέπει να πέσουμε στην ίδια παγίδα όπως έπεσαν οι πρωτόγονοι όταν βλέπανε κεραυνό! Όλα τα παραπάνω,δε σημαίνουν σε καμία περίπτωση ότι είναι κακό κάποιος να πιστεύει στον θεό,γιατί είναι ένας τρόπος κάποιος να αποκτάει δύναμη,ελπίδα και αυτοπεπίθηση στον αγώνα του στη ζωή. Ο θεός δεν είναι ένα ανώτερο ον που επιβλέπει,βοηθάει ή τιμωρεί,είναι κάτι που κρύβεται μέσα στον καθένα μας και μας βοηθάει να αποκτούμε δύναμη,ελπίδα και αυτοπεπίθηση,είναι δηλαδή ο ίδιος μας ο εαυτός! Wink

http://polygono.sosforum.net

Ομήρου Απόγονος

οκτάγωνο
οκτάγωνο
Ο θεός δεν είναι ένα ανώτερο ον που επιβλέπει,βοηθάει ή τιμωρεί,είναι κάτι που κρύβεται μέσα στον καθένα μας και μας βοηθάει να αποκτούμε δύναμη,ελπίδα και αυτοπεπίθηση,είναι δηλαδή ο ίδιος μας ο εαυτός!

Αυτό θα πεί φιλοσοφία. Smile Συμφωνώ απόλυτα.
Σε αυτό πιστεύουν και οι σατανιστές....Δεν πιστεύω να είσαι έτσι? Razz

Επισκέπτ

Επισκέπτης
Σχετικα με τον θεο,μπορω να πω οτι ειναι μια εννοια που δεν εχει οριστει απολυτα. Αν δεχτουμε σαν ορισμο την αποψη των μονοθεϊστικων θρησκειων περι συμπαντικου δημιουργου ,ειναι μια εννοια εντελως παραλογη για μενα ,κ μαλιστα ο αβαταρ μου (ντεΣαντ) ειχε γραψει ενα θεατρικο (τον "Διαλογο του Παπα με τον Μελλοθανατο") που ειναι μια πολλυ καυστικη κριτηκη ολων των θρησκειων.

Ωστοσο εχει υποθει οτι ολοι μας εχουμε εναν τυποποιημενο (θρησκεια)η προσωπικο θεο ,που μπορει να ειναι η επιστημονικη γνωση, η ομορφια της φυσης και της τεχνης,ο ερωτας,ο νομος η η ελευθερια, καποια αγαπημενα μας προσωπα, η οτιδηποτε αλλο. Με αυτην την εννοια εγω δηλωνω απολυτα πιστος!!

Ομήρου Απόγονος

οκτάγωνο
οκτάγωνο
car6 έγραψε:Σχετικα με τον θεο,μπορω να πω οτι ειναι μια εννοια που δεν εχει οριστει απολυτα. Αν δεχτουμε σαν ορισμο την αποψη των μονοθεϊστικων θρησκειων περι συμπαντικου δημιουργου ,ειναι μια εννοια εντελως παραλογη για μενα ,κ μαλιστα ο αβαταρ μου (ντεΣαντ) ειχε γραψει ενα θεατρικο (τον "Διαλογο του Παπα με τον Μελλοθανατο") που ειναι μια πολλυ καυστικη κριτηκη ολων των θρησκειων.

Ωστοσο εχει υποθει οτι ολοι μας εχουμε εναν τυποποιημενο (θρησκεια)η προσωπικο θεο ,που μπορει να ειναι η επιστημονικη γνωση, η ομορφια της φυσης και της τεχνης,ο ερωτας,ο νομος η η ελευθερια, καποια αγαπημενα μας προσωπα, η οτιδηποτε αλλο. Με αυτην την εννοια εγω δηλωνω απολυτα πιστος!!

Συμφωνώ απόλυτα.
Περίεργο ε? Razz

ham

moderator
moderator
Ομήρου Απόγονος έγραψε:Ο θεός δεν είναι ένα ανώτερο ον που επιβλέπει,βοηθάει ή τιμωρεί,είναι κάτι που κρύβεται μέσα στον καθένα μας και μας βοηθάει να αποκτούμε δύναμη,ελπίδα και αυτοπεπίθηση,είναι δηλαδή ο ίδιος μας ο εαυτός!

Αυτό θα πεί φιλοσοφία. Smile Συμφωνώ απόλυτα.
Σε αυτό πιστεύουν και οι σατανιστές....Δεν πιστεύω να είσαι έτσι? Razz

Οι σατανιστές πιστεύουν στον δικό τους θεό που είναι ο διάβολος. Φυσικά και δεν έχω καμία σχέση με αυτό!

Επισκέπτ

Επισκέπτης
Που ειναι το περιεργο. Δεν μπορουμε ουτε να συμφωνουμε ουτε να διαφωνουμε στα παντα Very Happy

Ομήρου Απόγονος

οκτάγωνο
οκτάγωνο
ham οι σατανιστές δεν πιστεύουν σε θεό.Θεός είναι ο εαυτός τους.ο διάβολος απλά είναι ένας άγγελος και δεν τον λατρεύουν ως θεό επειδή δεν του αρέσει να λατρεύεται ως θεός....

Επισκέπτ

Επισκέπτης
Ομήρου Απόγονος έγραψε:ham οι σατανιστές δεν πιστεύουν σε θεό.Θεός είναι ο εαυτός τους.ο διάβολος απλά είναι ένας άγγελος και δεν τον λατρεύουν ως θεό επειδή δεν του αρέσει να λατρεύεται ως θεός....
Οι Σατανιστες (οι περισοτεροι δλδ-γιατι δεν εχουν καποια στανταρ κ αυτοι) πιστευουν στον ιδιο θεο με τον Χριστιανισμο και δεχονται την ιδια διδασκαλεια-την λεγομενη Αγια Γραφη.Απλα προσκηνουν το αντιπαλο δεος-τον εκπεσοντα αγγελο Εωσφορο.

Ομήρου Απόγονος

οκτάγωνο
οκτάγωνο
Βασικά ο Σατανισμός είναι φιλοσοφία γι αυτούς.όχι ακριβώς θρησκεία.Επειδή έχω μιλήσει μαζί τους φαίνονται απόλυτα λογικοί άνθρωποι και έχουν και νόμους ή εντολές οι οποίοι είναι σχεδόν ίδιοι με τις 10 εντολές.Απαγορέυεται να σκοτώνεις,να παίρνεις ναρκωτικά,να βιάζεις,να κλέβεις,να μην σέβεσαι τους ανθρώπους γύρου και κτλ.Πράματα δηλ πολύ καλά.
Τώρα για σατανιστές τύπου κατσούλα άστο καλύτερα...μακρυά... Smile

ham

moderator
moderator
Ομήρου Απόγονος έγραψε:Βασικά ο Σατανισμός είναι φιλοσοφία γι αυτούς.όχι ακριβώς θρησκεία.Επειδή έχω μιλήσει μαζί τους φαίνονται απόλυτα λογικοί άνθρωποι και έχουν και νόμους ή εντολές οι οποίοι είναι σχεδόν ίδιοι με τις 10 εντολές.Απαγορέυεται να σκοτώνεις,να παίρνεις ναρκωτικά,να βιάζεις,να κλέβεις,να μην σέβεσαι τους ανθρώπους γύρου και κτλ.Πράματα δηλ πολύ καλά.
Τώρα για σατανιστές τύπου κατσούλα άστο καλύτερα...μακρυά... Smile

Δεν παύει πάντως να είναι ένα δόγμα προσωπολατρίας του σατανά. Εγώ είμαι αντίθετος με κάθε είδους δογματισμό!

Ομήρου Απόγονος

οκτάγωνο
οκτάγωνο
Ε εντάξει...

Επισκέπτ

Επισκέπτης
ham έγραψε:

Δεν παύει πάντως να είναι ένα δόγμα προσωπολατρίας του σατανά. Εγώ είμαι αντίθετος με κάθε είδους δογματισμό!
Μα εσυ δεν εισαι ο δογματικος της παρεας??

ham

moderator
moderator
car6 έγραψε:
ham έγραψε:

Μα εσυ δεν εισαι ο δογματικος της παρεας??

Τι λες μωρέ,πας καλά;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης