ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η λειτουργία του εγκεφάλου!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1 Η λειτουργία του εγκεφάλου! Την / Το 31/10/2008, 03:32

Ομήρου Απόγονος

οκτάγωνο
οκτάγωνο
Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε ακούσει για το ποσοστό λειτουργίας του εγκεφάλου.Αν το θέσουμε ώς θεωρία λέμε ότι χρησιμοποιούμε μόνο το 10% του εγκεφάλου μας.Ενώ όποιος καταφέρει και λειτουργήσει παραπάνω μέρος του εγκεφάλου του μπορεί να κάνει πράματα που παραπέμπουν στον χώρο του ανεξήγητου.όπως τηλεκίνηση,τηλεπάθεια και άλλα διάφορα.Τί συμβαίνει όμως?
Χρησιμοποιούμε όντως το 10% του εγκεφάλου μας?ή όλο τον εγκέφαλο?Κι αν χρησιμοποιούμε όλο τον εγκέφαλο τί παίζει με ανθρώπους που όπως είπα και πρίν παράγουν τέτοια ανεξήγητα <<έργα>>(για όσους πιστεύουν σε αυτά βέβαια).
Τί πιστεύετε λοιπόν ότι ισχύει?
(Το θέμα μου ήρθε ως ιδέα από το εξής λινκ:http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4504
(Το θέμα αυτό το θέτω ως θεωρία-επιστήμη και όχι σαν μεταφυσικό θέμα.)

omhros_arvaniths

γωνία
γωνία
απο αυτα που εχω διαβασει,εχει καταρριφθει η θεωρια για το 10% χρησης εγκεφαλου!αν θες,αναζητησε αριστερο,δεξι ημισφαιριο εγκ/λου και ταλεντα.

Ομήρου Απόγονος

οκτάγωνο
οκτάγωνο
Ε ναι δε λέω.Ούτε και εγώ πιστεύω πλέον σε αυτό...Ομως πιστεύω πως υπάρχει στον εγκέφαλο που δεν έχουμε διανοηθεί ακόμα...

xstyl

administrator
administrator
διαβαζα οτι η λειτουργεια του εγκεφαλου ειναι πολυ περιπλοκη. και ακομα και σημερα οι επιστημονες το ψαχνουνε για το πως δουλευει και που βρισκετε το καθετι. το 10% ειναι μια απλη αναποδεικτη θεωρια.... και δν ξερω αν πρεπει να πιστεψουμε κατι που δν εχει αποδεικτει.

Ομήρου Απόγονος

οκτάγωνο
οκτάγωνο
Ναι δε λέω αλλά υπάρχουν πολλα πράματα που πιστεύουμε και δεν έχουν αποδειχτεί ακόμα.
Γιάυτό υπάρχει το <<νομίζω>> και το <<πιστεύω>>,<<μάλλον>> και <<ίσως>>.

xstyl

administrator
administrator
σωστος!!!!

Επισκέπτ

Επισκέπτης
Έχω ακούσει με βάση το γεγονός ότι ο άνθρωπος χρησιμοποιεί μόνο το 10% του εγκεφάλου του,ότι ο Ιησούς ήταν απλά ένα άνθρωπος που χρησιμοποιούσε παραπάνω από αυτό το ποσοστό και έτσι είχε δυνάμεις τηλεπαθητικές και άλλες που τον καθιστούσαν ικανό να κάνει τα διάφορα θαύματα!!Ως χριστιανός ορθόδοξος θέλω να πιστεύω ότι ο Ιησούς ήταν Θεάνθρωπος και όχι απλά ένας χαρισματικός άνθρωπος(ακόμα και αν ήταν ο χαρισματικότερος άνθρωπος που θα εμφανιζόταν ποτέ),αλλά ωστόσο εγώ σαν ένας απλός άνθρωπος που χρησιμοποιεί την λογική του δεν ξέρω πως θα μπορούσα να αποδείξω ότι αυτή η αντίληψη είναι λανθασμένη...

Επισκέπτ

Επισκέπτης
Ωρε παιδια τι με λλετε τωραα για τον εγκεφαλο
Ευτυχως που δεν εχω lol! lol!
(σπαμ για μια ζωη)

gman

designer
designer
Είχε γίνει μια κουβέντα και στο e-math γι' αυτό το θέμα (τι θυμήθηκα τώρα!). Προσωπικά πιστεύω ότι η θεωρία με το 10% είναι μια μπούρδα και δεν ξέρω πού ανήκει. Ο εγκέφαλος χωρίζεται σε τμήματα: για τη μνήμη (δύο ειδών), τη σκέψη και άλλα που δεν θυμάμαι... Ίσως τώρα το τμήμα που αντιστοιχεί στη σκέψη να αποτελεί το 10% του συνολικού εγκεφάλου (δεν ξέρω), αλλά όχι ότι το υπόλοιπο 90% πάει χαμένο! Απλά έχει άλλες λειτουργίες. Αυτό που λένε για αυτούς που χρησιμοποιούν παραπάνω από το 10%, ίσως να εννοούν τα άτομα που έχουν περισσότερο αναπτυγμένο το τμήμα αυτό. Αυτά, για όσους έχουν εγκέφαλο.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης