ΠΟΛΥΓΩΝΟ

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Φανταστικη Λογοτεχνια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1 Φανταστικη Λογοτεχνια Την / Το 28/10/2008, 12:54

Επισκέπτ

Επισκέπτης
Ειχαμε μια συζητηση με εναν φιλο πριν απο κατι μερες περι επιστημονικης φαντασιας, και γενικοτερα το στυλ της λογοτεχνιας του φανταστικου (Αρχοντας των Δακτυλιδιων,Χαι Ποτερ,Κθουλου,κα).Κατα ποσο σας "συγκινει" αυτο το ειδος λογοτεχνιας?

2 Απ: Φανταστικη Λογοτεχνια Την / Το 28/10/2008, 13:13

xstyl

administrator
administrator
καλη ερωτηση. καλο θεμα. μαρεσει. εμενα προσωπικα μαρεσει κατι τετοιο. σε μεταφερει σε εναν αλλο κοσμο. και νομιζω καλο ειναι καμια φορα να ξεφευγουμε.

3 Απ: Φανταστικη Λογοτεχνια Την / Το 1/11/2008, 15:21

Noel

τετράγωνο
τετράγωνο
Μου αρέσει πολύ η φανταστική λογοτεχνία. Icewind dale trilogy,Dragonlance Chronicles είναι απο τά αγαπημένα μου βιβλία. Σε μεταφέρει σε έναν άλλον κόσμο που μόνο σε ένα κάλο βιβλίο μπορεις να ζήσεις.

4 Απ: Φανταστικη Λογοτεχνια Την / Το 18/11/2008, 13:52

xstyl

administrator
administrator
υπαρχει βιβλιο icewind dale??? πλακα κανεις.... ειχα παιξει παλια το παιχνιδι για υπολογιστη. τι λεει σαν βιβλιο???

5 Απ: Φανταστικη Λογοτεχνια Την / Το 18/11/2008, 14:47

Noel

τετράγωνο
τετράγωνο
xstyl έγραψε:υπαρχει βιβλιο icewind dale??? πλακα κανεις.... ειχα παιξει παλια το παιχνιδι για υπολογιστη. τι λεει σαν βιβλιο???
΄

Ναί βασικα ειναι τριλογία και το παιχνίδι ήταν βασισμένο στον κόσμο του βιβλίου.Είναι πολύ ωραία βιβλία, άν σου αρέσει φυσικά αυτό το είδος λογοτεχνίας που περιέχει μάγους,δράκους και ολα τα σχετικά.

6 Απ: Φανταστικη Λογοτεχνια Την / Το 18/11/2008, 15:39

gman

designer
designer
Εμένα αυτού του είδους η λογοτεχνία δεν μ' αρέσει καθόλου. Απ' αυτά που έχω δει πάντως, για μικρά παιδάκια είναι ωραία. Τα κλασσικά παραμύθια είναι ξεπερασμένα τώρα πια...

7 Απ: Φανταστικη Λογοτεχνια Την / Το 1/12/2008, 13:23

ham

moderator
moderator
Ούτε εμένα με τρελένει αυτού του είδους η λογοτεχνία. Αν και έχω δει και μ'άρεσαν και οι ταινίες Harry Potter και η τριλογία του άρχοντα,δύσκολα θα κάτσω με τις ώρες να διαβάζω ένα βιβλίο με τέτοια παραμυθάκια(με τα ξοτικά,τους μάγους κ.λ.π ο Χαρδαβέλλας είναι επιστήμονας μπροστά τους!),αν και βγάζουν καλά διδάγματα. Καλό είναι βέβαια αυτό το είδος,αλλά ως συμπλήρωμα της λογοτεχνίας. Δε νοείται κάποιος Έλληνας να ξέρει για τον Τόλκιν και για τη Ρόουλινγκ και να μην έχει ιδέα από την πλούσια και πιο σοβαρή Ελληνική λογοτεχνία,και όταν ακούει τη λέξη "τριλογία" να του έρχεται στο μυαλό ο άρχοντας,ενώ αυτή η λέξη είναι δανεισμένη από την αρχαία Ελληνική γραμματεία!

http://polygono.sosforum.net

8 Απ: Φανταστικη Λογοτεχνια Την / Το 6/12/2008, 05:56

Επισκέπτ

Επισκέπτης
ham έγραψε:Ούτε εμένα με τρελένει αυτού του είδους η λογοτεχνία. Αν και έχω δει και μ'άρεσαν και οι ταινίες Harry Potter και η τριλογία του άρχοντα,δύσκολα θα κάτσω με τις ώρες να διαβάζω ένα βιβλίο με τέτοια παραμυθάκια(με τα ξοτικά,τους μάγους κ.λ.π ο Χαρδαβέλλας είναι επιστήμονας μπροστά τους!),αν και βγάζουν καλά διδάγματα. Καλό είναι βέβαια αυτό το είδος,αλλά ως συμπλήρωμα της λογοτεχνίας. Δε νοείται κάποιος Έλληνας να ξέρει για τον Τόλκιν και για τη Ρόουλινγκ και να μην έχει ιδέα από την πλούσια και πιο σοβαρή Ελληνική λογοτεχνία,και όταν ακούει τη λέξη "τριλογία" να του έρχεται στο μυαλό ο άρχοντας,ενώ αυτή η λέξη είναι δανεισμένη από την αρχαία Ελληνική γραμματεία!
Καταρχας μη μου προσβαλεις τον Χαρδαβελλα(ακους εκει-επιστημονας)
Και δευτερον φιλε χαμ δεν νομιζω οτι η λογοτεχνια αφορα μονο τους Ελληνες ( δηλαδη αν δεν σκευτοταν την τριλογια του Τολκιν και σκεφτοταν τους Οιδηποδες του Σοφοκλη , αγνωωντας την ολη σημασια του αρχαιου δραματος (το τονιζω αυτο)τι θα αλλαζε?)
Επισης η τεχνη και η επιστημη ειναι περα απο συνορα-δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος επιδη ειναι Γερμανος πρεπει να ξερει τον ΓΚετε στην περιπτωση που αυτος δεν τον εκφραζει αυτου του ειδους η λογοτεχνια και ειναι ντροπη αν γνωριζει τον Σεξπηρ η τον Οσκαρ ΟΥαϊλντ ??

9 Απ: Φανταστικη Λογοτεχνια Την / Το 9/12/2008, 19:56

Επισκέπτ

Επισκέπτης
xstyl έγραψε:καλη ερωτηση. καλο θεμα. μαρεσει. εμενα προσωπικα μαρεσει κατι τετοιο. σε μεταφερει σε εναν αλλο κοσμο. και νομιζω καλο ειναι καμια φορα να ξεφευγουμε.

συμφωνώ και μένα μου αρέσουν ....πολύ.... Smile έχουν και κάτι το διαφορετικό!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης